Yesevi Egitim Kurumlari

UÇAK BAKIM ALANI

Dünya’da ve ülkemizde havacılık ulaşımın gelişmesi ile uçak sayılarının artması sonucunda ortaya çıkan uçak bakımının öncesi ve sonrasında gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesi amacıyla oluşturulmuş organizasyon birimleri, kurum ve kuruluşların bütünüdür. Ülkemizde havacılık sektörü, gerek ekonomik değer gerekse savunma sanayi içindeki yüksek payı nedeniyle önemli bir istihdam kaynağıdır.

Uçak Bakım Alanı, Havacılık Sektörü için Uçak Bakım Personeli/Hava Aracı Teknisyeni yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Okulumuzun sağlayacağı teorik ve pratik eğitimle beraber hem bilgi hem de tecrübe ile donanacak olan öğrencilerimiz sektörde uçak teknisyeni olarak görev yapma şansına sahip olmakla birlikte, üniversitelerin mühendislik bölümlerini tercih etmeleri halinde sahip oldukları teknik eğitim ve tecrübe ile öne çıkacaklardır.

AMACI

Uçak bakım alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelimeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

UÇAK BAKIM DAL PROGRAMLARI

Uçak bakımı alanında iki dal bulunmaktadır. Bunlar;
UÇAK GÖVDE MOTOR ve UÇAK ELEKTRONİĞİ'dir.

1. Uçak Gövde - MotorTanımı: Uçak gövde-motor teknisyeninin sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Uçak gövde-motor teknisyenliği, uçakların ve diğer hava araçlarının yapısı, güç sistemleri, mekanik ve elektrik sistemlerini kapsayan hat bakım işlemlerini yapan, “bakım çıkış sertifikası” düzenleyebilen ve ayrıca faal olduğunun kontrolü basit testler gerektiren, “hat bakım sırasında değiştirilebilir birim” kapsamındaki aviyonik birimlerin sökme/takma işlemlerini Sivil Havacılık Yönetmeliklerine uygun olarak yapan meslek elemanıdır.

Amaci :

Uçak bakım alanında uçak bakım gövde- motor teknisyenliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Görevleri

􀂾 Uçakların motor kısmını kontrol etmek.
􀂾 Uçakların gövde onarım ve bakımını yapmak.
􀂾 Uçakların motor onarım ve bakımını yapmak.
􀂾 Arızalı parçaların tekrar kullanıma sunmak.
􀂾 Arızalı parçaların servis dışı edilmesi işlemlerini yapmak.
􀂾 Hat bakımı esnasında basit testler gerektiren aviyonik birimleri sökmek ve takmak.
􀂾 Bakım çıkış sertifikasını düzenlemek.
􀂾 Bakım ve onarım kataloglarını okumak.
􀂾 Bakım onarım testlerini yapmak.

2. Uçak ElektronigiTanımı: Uçak elektronik teknisyeninin sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Uçak elektronik teknisyenliği, uçakların ve diğer hava araçlarının aviyonik ve elektrik sistemlerinin her türlü bakım onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılmasının ardından “bakım çıkış sertifikası” düzenleyebilen ve uçak yapısı, güç sistemlerinin hat bakımı sırasında sökme takma işlemlerini Sivil Havacılık Yönetmeliklerine uygun olarak yapabilen meslek elemanıdır.

Amaci :

Uçak bakım alanında uçak bakım elektronik teknisyenliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Görevleri

􀂾 Uçakların aviyonik sistemlerini kontrol etmek.
􀂾 Uçakların elektrik sistemlerinin onarım ve bakımını yapmak.
􀂾 Uçakların aviyonik sistemlerinin onarım ve bakımını yapmak.
􀂾 Arızalı parçaları onararak tekrar kullanıma sunmak.
􀂾 Arızalı parçaların servis dışı edilmesi işlemlerini yapmak.
􀂾 Hat bakımı esnasında basit işlem gerektiren gövde ve motor birimlerini sökmek ve takmak.
􀂾 Bakım çıkış sertifikasını düzenlemek.
􀂾 Bakım ve onarım kataloglarını okumak.
􀂾 Bakım onarım testlerini yapmak.


Uçak bakım alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;

1. Sivil uçak bakım merkezleri,
2. Askerî hava ikmal bakım merkezleri,
3. Uçak fabrikaları vb. yerlerde çalışabilirler.

Uçak, helikopter ve diğer hava araçlarının her türlü bakım ve onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılması aşamalarında görev yapan kişidir. Uçakların motor kısmını kontrol eder, onarım ve bakımını yapar; Mümkün olduğunca ekonomik davranarak, arızalı parçaların tekrar kullanıma sunulması veya servis dışı edilmesi işlemlerini yapar; Bakım ve onarım kataloglarını okur, iş ve işlemleri takip eder, gerekli testleri yapar.

Perçin makineleri, Kesme aletleri, Şekillendirme aletleri, Mekanik/Elektronik ölçüm aletleri, Motor test üniteleri (bremzevb), Yüzey düzgünlük ölçüm aletleri, Çeşitli el aletleri ve avadanlıklar ile çalışır.

Bu bölümü seçecek olan öğrencilerin Uçak bakım ve onarım teknisyeni olmak isteyenlerin; Fiziğe ve özellikle mekanik konulara ilgili ve bu alanlarda başarılı, Şekil ilişkilerini görebilen, Ellerini eşgüdümle kullanabilen, Sorumlu, dikkatli, kurallara uyan, Başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, Yenilikleri takip edebilen kimseler olmaları gerekir.

Uzmanlara göre 'uçak bakımı', iş bulma garantisi olan alanların başında geliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 2008 yılında Uluslararası Havacılık Bakım Onarım Merkezi (HABOM) olması ve sivil havacılıktaki gelişmeler; alanda istihdam imkânını artırdı. Türkiye genelinde bu alana sahip okul sayısı az.

Öğrenciler sayısal puan türüne göre otomotiv öğretmenliği, havacılık elektrik elektroniği sivil havacılık yüksekokulu, elektronik ve bilgisayar öğretmenliğine devam edebildikleri gibi birçok meslek yüksekokulu programlarına geçişi sağlanabiliyor.

Uçak bakım alanında çalışacak meslek elemanları; sivil uçak bakım merkezleri, askeri hava ikmal bakım merkezleri, uçak fabrikaları gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam ediliyor.

Ayrıca Uçak ve helikopter bakım ve onarım teknisyenleri uçak hangarlarında, uçak ve helikopter bakım ve onarım ünitelerinde çalışırlar. İşini yürütürken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir. Özel hava yollarında, hava limanlarında, uçak fabrikalarında, uçak bakım-onarım atölyelerinde, Türk Hava Yolları'nda, uçak fabrikalarının üretim ve montaj hattında çalışırlar. Uçak ve helikopter bakım- onarım teknisyenliği, gelecek görünümü açısından gelişen bir meslektir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır.

Kabin Hizmetleri

Sivil Havacılık sektörü olağanüstü bir şekilde büyümeye devam etmekte uluslararası havacılıkta uçuş emniyeti ilkesi giderek daha fazla önem kazanmaktadır.Kabin personeli dendiğinde akla gelen kabin memurları pek çok konuda uzmanlaşmış, özel çalışanlardır.

Kabin memurları sadece uçak içerisinde servis yapmakla görevli değildirler. Bir kabin memuru uçağın pek çok teknik özelliklerini bilmekle beraber ilk yardım, tıbbi ekipman kullanımı, acil durum müdahale ve arama kurtarma bilgilerine sahiptir. Herhangi bir acil durumda yolcuların emniyeti ve organize edilmesi için gerekli tüm bilgilere sahip olmak durumunda bulunan kabin memurlarına havacılık sektörü büyüdükçe daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Okulumuzun havacılık sektörüne yönelik en işlevsel bölümü olan Kabin Memurluğu, havacılık işletmelerinin kabin memurlarında bulunmasını istediği tüm donanımı öğrencilerine vermeyi amaçlamaktadır. Okulumuzun sağlayacağı teorik ve pratik eğitimle beraber gerek uçuşa, gerekse de hizmete yönelik bilgi ve tecrübe ile donanacak olan öğrencilerimizin Havayolu firmaları tarafından öncelikli olarak tercih edileceklerdir.

  •                      
  • Galeri 
  • Rehberlik 
  • Bize Ulaşın 
  • Başvuru Formu
  •                 
  •          
  • Kanuni sokak, Ortamahalle, No:5,
  •                                                                                                                                                     
  • Soğanlık/Kartal/İstanbul, Türkiye